Inglot Matte Collection AMC eyeliner Gel Is Taking My makeup world By storm

Written by Sam
This sentence, does it requirement a comma or an inglot? The subject of today’s excellent guest publish from Sam may noise like punctuation, however it’s so much a lot more than that.

After mascara as well as lipstick, eye liner is one of those things a great deal of women turn to when they’re pressed for time. A quick dash on the upper lids can add a pop of color as well as takes just seconds to do — far less time than an sophisticated eye utilizing several shadows — as well as a nude on the waterline can illuminate as well as open sleepy, drooping peepers.

REKLAMCILIK

And why keep a separate black, or blue, or brown liner for every as well as every event if one excellent product might cover ’em all? five minutes to get ready? Kontrol etmek. Thunder storms a’coming? Kontrol etmek. excellent possibility of crying (hopefully for a great reason, like at a wedding)? Kontrol etmek. No concerns — today’s liner has your back!

Inglot, a polish makeup company, has quietly ended up being a cult preferred among makeup artists, in part since they’ve done the unthinkable. They handled to produce a gel liner that in my viewpoint beats out the famously magnificent MAC Fluidline. The Matte Collection AMC eyeliner Gel (long name for such a basic product) is without concern the very best liner, of any type of formula, I have ever used.

So exactly how is it much better than those stunning glass tubs of creamy Fluidline, with their soft, rubberized twist-off tops? yollarını saymama izin ver…

REKLAMCILIK

Kediler ve Makyaj Sweatshirt ??

42 $

Şimdi satın al

Starting with value, the Matte Collection AMC eyeliner Gel (I pledge that’s the last time I’ll utilize the full name) includes a significant amount of product for $12. Housed inside the practical as well as adorable plastic tub lives a whopping 5.5 grams of product (Fluidline includes 3 grams, about the typical for gel liners). Inglot’s liner works out to $2.18 per gram, versus $5 per gram for the $15 Fluidline. That’s a lot more than twice as much product for the price!

But value only matters if a product performs, right? I’d much rather shell out a few additional dollars for a amazing liner than a few less dollars for one that flakes, runs, or fades. Fortunately, none of those are bothers here.

Inglot’s AMC Eyeliners are very emollient. I’m really a bit shocked they’re identified as gels as well as not creams. Their very thick, smooth structure glides across the skin. Whereas lots of gel liners skip, scoot, tug, as well as pull at lids when I apply them with any type of kind of brush, these AMC Eyeliners are exceptionally smooth as well as silky, nearly to a fault.

If you take a bit of time with them, they’re like a dream to apply. One dip with a clean as well as a consistent hand is commonly sufficient to line the entire upper lid as well as the waterline in simple seconds, the clean moving quickly across even creases and/or winkles on lids. as well as if you pull your lid taught while applying, you may not even have to believe about filling out as well as evening-out the line.

This likewise makes them amazing for fine detail work, as well as for making those oft-envied pinprick thin directed feline eyes; however, since of their potency, if you inadvertently tap the clean somewhere you didn’t mean to, you’ll be delegated contend with a completely pigmented spot.

With some drier liners, you may have to press a bit to distribute the pigment from the clean to the skin, however the AMC Gel Eyeliners transfer pigment from clean to skin at full blast, without any type of requirement to press, push, or wiggle (though you may, for fun, if you like!). Practiced, consistent hands may appreciate this quality of them a lot more than heavily caffeinated, shaky digits.

Shade 76 (white) on the left; 77 (black) on the right. NOTE: these don’t usually smudge, however I over-applied the swatches right here to wet skin

Let them dry for about 10 seconds before opening your eyes fully, or you danger smudging. After that, though, it’ll take a high-powered blast of eye makeup cleaner as well as elbow grease to get this stuff to move.

Let’s take a leisurely walk with a normal day with these liners in the theater. Hey, bak! A time table!

10:00 a.m. — get prepared for production (“How to $ucceed in service Without truly Trying”). apply Inglot matter Collection AMC eyeliner to waterline.

12:45 p.m. — dance call. expect moderate sweating.

öğleden sonra 2:00. — locations for opening of Act 1. hot lights, choreography, sweating.

3:40 p.m. — Intermission. Touch up foundation, powder. add a bit a lot more hairspray to ‘do. Eyes are left untouched.

5:30 p.m. — Head home. Take a nap.

10:30 p.m. — laundry deal with with routine cleanser.

After all of this, even the cleansing, there may be a moderate darkening of the waterline. Seriously, this stuff is like mcilde agnetize edildi. Tercih ettiğim makyaj temizleyicinin hızlı bir şekilde süpürülmesi, ancak yine de tamamlıyor! Yüzü yıkamadan önce, astar hala 12 saat önce kullandığım kadar karanlıktı, belki de iç ve dış köşede sadece en küçük solma. Bu astarları oyunda birkaç kadın üzerinde kullandım, aynı zamanda o gece ve aynı zamanda sadık bir suya dayanıklı makyaj temizleyicisi kullanmayanlar için ertesi gün hafif bir astar gölgesini görebiliriz. Kendini oynayın, rötuş yapılması veya düzeltilmesi gerektiğinde asla.

Hadi, tam olarak ne kadar harika?

Su geçirmez olduğu için bu ürünün su hattında da ne kadar iyi sürdüğü alışılmadık bir durumdur. Suya dayanıklı astarlar genellikle gözün nemli yüzey kısmına uymaz ve bazen hemen lekelenmez veya damlatmaz. Ancak AMC göz kalemi jelleri bir şekilde yapar, onları az miktarda uyguladığınızı varsayar. Unutmayın, sadece tam opaklığa ulaşmak için en küçük ürün parçasına ihtiyaç duyarsınız ve aşırı uygulama, aşırı kanamaya ve gözlerinizin altında kararmaya neden olabilir.

Birçok kremsi astardan farklı olarak, bunlar, adından da anlaşılacağı gibi, tamamen mat kaplama kurduktan sonra pul veya kırık olmaz. Etkileyici bir şekilde dayanıklıdırlar ve asla kavrulmuş veya çatlamış görünmezler. Oh, bunu elde edin – onlar duyulmamış 20 tonda mevcuttur! Ortak siyahınız (şimdiye kadar gördüğüm en gerçek, en derin siyah tonlardan biri), beyaz, mavi ve kahverengi, ancak bunlar için sadece başlangıç. Aynı şekilde bir patlıcan, deniz mavisi, somon ve denemeye değer diğer öne çıkanların yanı sıra gerçek bir sarı var.

REKLAMCILIK

Solda 76 (beyaz) gölge; Sağda 77 (siyah)

Bu astarlarla tek bir tutuşum, Inglot’un tüm ürünlerini rahatsız eden bir rahatsızlık – isimleri yok! Sözlü isimler yerine, işletme şeyleri belirlemek için sayıları kullanır ve bu, ürünleri yeniden sıralamayı çok daha kolay hale getirebilirken, birisinin sorduğunda bir görünümde kullanılan belirli bir ürün numarasını hatırlamanın son derece zor olduğunu keşfediyorum.

Referans için numarayı keşfetmek için bit küvetini çıkarmak zorunda kalmanın yanı sıra, Inglot AMC Eyeliner jelleri, yarışmadan, şimdiye kadar kullandığım her türlü formülasyonun en iyi astarıdır. İpeksi pürüzsüz, olağanüstü pigmentli, dayanıklı ve su geçirmez. yanı sıra ucuz. Ucuz, ucuz, ucuz! -Çevrimiçi sipariş vermediğiniz sürece, eyaletlerde çok az tuğla ve harç mağazası olduğu için. Neyse ki, aynı şekilde bu muhteşem mini-harikaları web siteleriyle de sunuyorlar.

Inglot ve ürünleri hakkında çok daha fazla şey için, Pembe Sith’teki Inglot göz farı üzerindeki bu yayını inceleyin ve cansız bir nesne ile evlenebilirsem, Inglot kombinasyonumun gözlerinde evlenirim.

Sam tarafından yazılmış
Sam, cilt bakımı, makyajı ve modu, 14 yaşında modelleme dünyasına girdiğinde başlayan 17 yaşında, garip bir şekilde uzun bir insandır. Tiyatro ve moda dünyaları ve turuncu göz farı, Oriental cilt bakımı ve kitlelere tasarımcı kokuları harikalarını vaaz etmek için kendi blogunu başlattı.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *